Kazdağlarına maden girmeden zehir girdi

ÇESAM Başkanı Baran Bozoğlu: Kazdağlarına maden girmeden zehir girdi!

 29.09.2015

ÇESAM Başkanı Baran Bozoğlu: Kazdağlarına maden girmeden zehir girdi!

Birgün Gazetesi 29 Eylül 2015

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine 5 kilometre mesafede, Kazdağları’nın eteklerinde, ilçenin içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacım karşılayan baraj havzası, zehirli madde içeren yüzlerce zirai ilaç kutusuyla doldu. Barajdaki zehirli atıklarla ilgili daha önceki durum kamuoyunda tepkiye yol açarken, aradan geçen zaman içinde yetkililer de hiçbir önlem almadı.
Zehirli maddelerinin belediye tarafından toplanma ve bertaraf işlemlerinin ciddiyetle yürütülmediğine dikkat çeken çeken Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, “Düzenlemeler ve denetlemeler yapılmazsa, Kazdağları’na maden girmeden zehir girdi demektir” dedi.

Sorumlu Belediyedir!

Zehirli maddelerin Belediye tarafından toplanma ve bertaraf işlemlerinin ciddiyetle yürütülmediğine dikkat çeken Baran Bozoğlu, “Bu maddelerin belediyeler tarafından toplanması ve düzenli depolama alanlarında bertaraf edilmesi gerekiyor. Ancak görünen o ki toplama ve bertaraf işlemleri ciddiyetle yürütülmüyor, öte yandan da çifçinin bilinçsiz olduğu ve atıkları da doğaya attıklarını görüyoruz. Ama burada lokomotif olması gereken, sorumlu kurum Belediye, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’dür. Onların bu konuda çiftçiden atıkların toplanmasını sağlamaları lazım. Bunun da uygulamadıklarını görüyoruz” dedi.

Artıma tesisleri yetersiz

Bölgedeki içme suyu arıtma tesislerinin bu zehirli atıkların arıtması konusunda yetersiz olduğuna vurgu yapan Bozoğlu, zehirli maddelerin içme suyu havzasına yani insanların ve hayvanların yaşamı için temel olan su kaynaklarına bulaşmış olmasını büyük bir felaket olarak nitelendirdiğini söyledi. Bozoğlu, “Bölgede içme suyu arıtma tesisi dahi olsa bu maddelerin arıtımında sıkıntı yaşanabilir çünkü hiçbir arıtma tesisi zehirli atıkların bu bölgeye atılacağım ön görmez, göremez” dedi.

Bitki türleri yok olur

Bu zehirli atıkların endemik bitki türlerini yok edebilme durumu olduğunu dile getiren Bozoğlu şöyle konuştu, “Kazdağları’na bütün ilgililerin hassas yaklaşması lazım. Ülkemizde eşi benzeri olmayan bir ekolojik rezerv alanı burası. Bu zehirli atıkların etkisi de göz ardı edilmemeli. Belki endemik bir türün yok olmasına neden olabilir, öte yandan, bu bölgede ekolojik, doğal tarım ve üretim teşvik edilmeli ve ilaçlı üretim engellenmeli. Hassas bir alan olduğu için bu düzenlemeler yapılarak sıkı bir şekilde de denetlenmeli. Aksi halde Kazdağları’na maden girmeden zehir girdi demektir.”

Dr. Baran Bozoğlu TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı © 2019

Menü

Sosyal Medya Hesaplarımız