Bozoğlu, Çevre Politikaları Çalıştayı’nda Konuştu

ÇMO ÇESAM Başkanı Baran Bozoğlu:  Tek başına su yönetimini de kapsayan bir Çevre Bakanlığı kurulmalı ve çevre mühendisi istihdamı artırmalı

 16.03.2016

ÇMO ÇESAM Başkanı Baran Bozoğlu:  Tek başına su yönetimini de kapsayan bir Çevre Bakanlığı kurulmalı ve çevre mühendisi istihdamı artırmalı

Ak Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Çiğdem Karaaslan önderliğinde düzenlenen Çevre Politikaları Çalıştayı`na davet edilen TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu ve Ankara Şube Başkanı İlkim Yiğit, çevre ve çevre mühendislerinin sorunlarını dile getirerek önerilerini sundu.

Çevrenin korunması, çevresel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması için oluşturulacak politikaların  ele alındığı ve eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile milletvekilleri, odalar, dernekler, üniversiteler gibi kurumların temsilcilerinin katıldığı Çevre Politikaları Çalıştayı`nın açılış konuşmasını, AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Karaaslan yaptı.

Gerek çevre mühendisi gerekse ÇMO olarak görüş ve önerilerini sunma fırsatı buldukları Çalıştay ile ilgili olarak, birlikte hareket etmenin önemine değinen ÇESAM Başkanı Bozoğlu, ‘Ülke olarak çevre sorunlarının çözümü adına, görüş ve önerilerimizi aktarmak için bütün siyasi parti, kişi, kurum ve sivil toplum örgütlerinin davetine katılmaya hazırız` dedi.

Bozoğlu, yaşanan çevre sorunları hakkında örnekler sundukları çalıştayda dile getirdikleri önerileri hakkında şöyle konuştu:

‘Biz ÇMO olarak, ülkemizde yaşanan çevre sorunlarını her zaman çözüm önerileri ile örnekledik, anlattık. Tek rehberimiz bilim oldu. Bu çalıştayda da ilk olarak su ve çevre yönetiminin ayrı olmasının yarattığı sorunları aktararak, bunun doğru olmadığını anlattık. Tek başına su yönetimini de kapsayan bir Çevre Bakanlığı kurulması ve çevre mühendisi istihdamının artırılması gerekliğini önerdik.

Ayrıca, tıpkı Sayın Başbakanın Cerattepe`de yaşananlar üzerine, bölge halkını davet ederek dinlemesi gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarının da çevre sorunları yaşanan bölge halkı ve ilgililerle görüşmesinin, konunun bütün taraflarını dinlemesinin önemine değindik.`

Toplantıda iklim değişikliği konusunda görüş ve önerilerini de aktaran Baran Bozoğlu, ‘Bugün Dünyanın en önemli sorunlarından olan iklim değişikliği konusunda bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini anlattık. Bu konuda TBMM`de grubu bulunan bütün siyasi partiler ortak hareket etmelidir. Biz ÇMO olarak bu ortaklığın koşullarını oluşturmak için sorumluluk almaya hazır olduğumuzu bildirdik` diye konuştu.

Bozoğlu, çevre ve çevre mühendisliği mesleği açısından önem taşıyan toplantı için hazırlayanlara teşekkür ederken, ‘Sayın Çiğdem Karaaslan`a nazik daveti ve sorunların çözümüne yönelik katılımcı yaklaşımı için çok teşekkür ediyorum` dedi.

ÇMO Ankara Şube adına görüş ve önerilerini dile getiren Başkan İlkim Yiğit de çevre ile ilgili alınacak kararların ülkenin tamamını kapsayacak bir sosyal politika haline getirilmesi gerekliliğinin altını çizdi. ÇMO Ankara Şube Başkanı, üst düzey politikacıların da çevreyi koruyucu davranışlar sergilemesinin, çevre için önemli olacağını kaydetti. Yiğit, çevre bilincinin küçük yaşlarda oluşturulabileceğine dikkati çekerek, ‘Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak kararlar alınarak, ilk öğretim müfredatına çevre ile ilgili dersler eklenmeli ve bu dersler zorunlu olmalı. Ülke genelince çevre bilinci ancak bu şekilde oluşturulabilir` diye konuştu.

55 Yenigün Gazetesi 12 Mart 2016

Haberde Denge Gazetesi 12 Mart 2016

Habertürk Gazetesi 13 Mart 2016

Dr. Baran Bozoğlu TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı © 2019

Menü

Sosyal Medya Hesaplarımız